Metoda Knillów

Zastosowanie metody Knillów w przedszkolu

Dodano 06.05.2019, Kategoria: Blog, Tagi:

Czas dzieciństwa to jeden z najważniejszych etapów w życiu człowieka, ponieważ ma wpływa na całe jego późniejsze życie. Kilkuletnie dziecko dużą część dnia spędza w przedszkolu, dlatego metody w nim stosowane powinny uczyć go nowych umiejętności i stymulować do szeroko pojętego rozwoju. Jednym z najbardziej cenionych sposobów kształtowania dziecka jest metoda Knillów, której głównym celem jest poprawa orientacji w schemacie własnego ciała, dostarczenie nowych doświadczeń i bodźców oraz poprawa precyzyjności i sprawności ruchowej. Na czym dokładnie polega wspomniana metoda i jakie są jej zalety?

Metoda Knillów – na czym polega?

Zgodnie z zaleceniami, zajęcia podzielona są na dwie główne części. Pierwsza z nich to “Dotyk i komunikacja”, kolejna „Programy Aktywności, Świadomość Ciała, Kontakt i Komunikacja”. Metoda obejmuje różnego rodzaju aktywność dopasowaną do płynącej w tle muzyki, o zmiennym natężeniu i rytmie. Sekwencja ćwiczeń ułożona jest tak, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo i skłonić go do interakcji. Pierwsza część programu polega na masażu wykonywanym przez terapeutę. Wszystkie etapy realizowane są w stałej kolejności, a zmiana następuje w momencie, gdy dziecko jest już w pełni oswojone z sytuacją. Kolejna część ustalonego planu skupiona jest na naśladownictwie zabawy i ruchów, które wykonuje terapueta. Takie zachowania pozwalają dziecku odkryć własne ciało i poprawiają jego sprawność.

Zalety metody Knillów

Metoda Knillów doskonale sprawdza się zarówno w pracy z jednostką, jak i większą grupą. Na etapie przedszkolnym pomaga ona dzieciom tworzyć relacje między sobą, a otoczeniem, rozwija porozumiewanie się, pomaga poznać swoje ciało i jego możliwości ruchowe. Zabawa połączona z rytmiczną muzyką pozwala dopasować aktywność do możliwości dziecka, dzięki czemu pomaga osiągnąć spektakularne rezultaty w zakresie sprawności psychofizycznej. Radość, jakiej doświadcza dziecko po wykonaniu zadania ma pozytywny wpływ nie tylko na jego samopoczucie, ale też pamięć i koncentrację. Stałość obowiązującego schematu i naturalność wykonywanych ruchów to z kolei doskonały sposób na nadawanie zrozumiałych sygnałów i wytworzenie więzi.