Zajęcia taneczne w przedszkolu

Zajęcia taneczne w przedszkolu

Dodano 08.09.2017, Kategoria: Blog, Tagi:

Ruch jest niezwykle istotnym elementem rozwoju naszego malucha. Dzięki niemu dzieci mogą się prawidłowo rozwijać zarówno fizycznie – ćwiczenia mięśni i ścięgien, jak i psychicznie – ruch dotlenia mózg. Aktywność ruchowa pomaga również rozładować pokłady energii. Dlatego warto skorzystać z ofert wielu przedszkoli, które mają w swoim programie różnorodne zajęcia sportowe. Nim zdecydujemy się na jakieś konkretną formę sportową, należy zwrócić uwagę na to, w czym najlepiej odnajduje się nasze dziecko. Jeśli dostrzeżemy, że chętnie i spontanicznie podejmuje aktywność związaną z tańcem i muzyką, takie zajęcia przyniosą mu największą radość i możliwość rozwoju.

Wpływ zajęć tanecznych na rozwój dziecka

Małe dzieci uczą się głównie przez dotyk i ruch. Bardzo często również w ten sposób wyrażają swoje emocje. Dlatego taniec jako forma ruchu i aktywności fizycznej sprzyja poprawie sprawności, wzmacnianiu mięśni oraz kształtowaniu prawidłowej postawy. Wzmocnienie mięśni oraz przybieranie zalecanych w tańcu pozycji, wpływa na prawidłowe odruchy i zapobiega niezwykle powszechnemu garbieniu się, wadom postawy czy skrzywieniom kręgosłupa. Ponadto dzięki zajęciom tanecznym ruchy dziecka nabierają precyzji, stają się bardziej płynne i sprężyste. Taniec ma również dobry wpływ na orientację przestrzenną oraz koordynację ruchową. Nie należy zapominać również o tym, że taniec ma także pozytywny wpływ na rozwój intelektualny dziecka. Uczenie się sekwencji i figur poprawia pamięć, a integracja ciała, umysły i emocji podczas tańca kształtuje dziecko na wielu płaszczyznach. Wśród różnych zajęć tanecznych, szczególną rolę odgrywają te z tańca improwizowanego, które pomagają wyrazić emocje zarówno te pozytywne, jak i negatywne.

W jaki sposób taniec kształtuje charakter

Oprócz niewątpliwego wpływu na rozwój dziecka, taniec kształtuje również jego charakter Dlatego warto naszego malucha zapisać na zajęcia taneczne już w przedszkolu. Taniec ma wpływ przede wszystkim na takie cechy, jak odwaga, cierpliwość, wytrwałość czy odporność na trud. Dziecko nabywa umiejętności współpracy w grupie oraz akceptacji innych dzieci, a przede wszystkim samego siebie.