Zajęcia z języka obcego w przedszkolu

Zajęcia dodatkowe w przedszkolu – nauka języka obcego

Dodano 21.01.2019, Kategoria: Blog, Tagi:

Posłanie pociechy do przedszkola jest wielkim wydarzeniem zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Ci wybierając odpowiednią placówkę, powinni zwrócić uwagę na jej charakter i oferowane dodatkowo zajęcia. Rodzice mają do wyboru między innymi przedszkola integracyjne, w których uczą się dzieci zdrowe, jak i te z zaburzeniami i niepełno sprawnościami. Kolejną kwestią jest zakres zajęć dodatkowych, które wspomagają rozwój dzieci. Należą do nich różnego typu arteterapia, zajęcia z logopedą oraz oczywiście lekcje języka obcego. Według ekspertów wczesne oswajanie dziecka z obco brzmiącym językiem zwiększa szanse na szybkie i skuteczne komunikowanie się.

Metody nauki języka dla najmłodszych

Oczywiście nie można oczekiwać, że maluch, który niezbyt sprawnie posługuje się językiem ojczystym od razu świetnie zacznie mówić w obcym. Jednak ćwiczenia i osłuchanie się z jego melodią z pewnością sprawią, że w przyszłości jego kompetencje będą znacznie lepsze. W przypadku dzieci należy zapomnieć o tradycyjnych sposobach nauki. Maluchy uczą się przede wszystkim przez zabawę. Swobodna i radosna atmosfera śpiewania piosenek i zabaw ruchowo-mnemotechnicznych sprawiają, że dziecko z zainteresowaniem zacznie przyswajać nową wiedzę. W przypadku dzieci sprawdzą się również „wspomagacze” nauki, np. kolorowe książeczki, kolorowanki, klocki, pacynki, itd.

Zalety wczesnego uczenia się języka obcego

Oprócz podstawowej zalety, jaką jest zanurzenie się w języku od najmłodszych lat i lepsze kompetencje językowe w dorosłym życiu, uczenie się języka obcego ma wpływ na wiele innych kwestii. Nauka języka wpływa korzystnie na rozwój dziecka, przytajanie podstaw gramatycznych, rozwija umiejętności umysłowe, poprawia zdolność uczenia się, koncentracji oraz zapamiętywania. Ponadto aparat mowy w wieku dziecięcym jest bardziej elastyczny, co sprawia, że lepiej radzi sobie z opanowaniem wymowy, intonacji i akcentu. Rozćwiczenie aparatu mowy wpływa także na lepsze radzenie sobie z językiem ojczystym.