Zajęcia dodatkowe w przedszkolach

Zajęcia dodatkowe w przedszkolach

Dodano 06.03.2017, Kategoria: Blog, Tagi:

Maluchy często spędzają w przedszkolu większą część dnia i oprócz zabaw z rówieśnikami uczestniczą w zajęciach obowiązkowych, takich jak na przykład rytmika, gimnastyka z elementami ćwiczeń korekcyjnych czy język angielski. Oprócz tego rodzice mają do wyboru wiele dodatkowych aktywności dla dziecka. Mogą to być między innymi:

zajęcia plastyczne umożliwiające poznanie różnych stylów w sztuce oraz rozwijanie kreatywności i wyobraźni podczas tworzenia własnych prac w różnych technikach;

zajęcia teatralne, które uczą maluchy przekazywania stanów emocjonalnych poprzez mimikę i ruch ciała;

zajęcia kulinarne, na których mają możliwość przygotowywania prostych potraw i napojów, a później próbowania ich;

zajęcia taneczne, które znakomicie poprawiają koordynację ruchów oraz wyrabiają poczucie rytmu;

– ceramika dla dzieci, na której najmłodsi uczą się lepić różne kształty z gliny, a następnie uczestniczą w kolejnych etapach związanych z ich wypalaniem i szkliwieniem;

– zajęcia logopedyczne, szczególnie pomocne dla tych dzieci, które mają problemy z prawidłową wymową wszystkich głosek, pozwalają na usprawnienie narządów artykulacyjnych.

Zależnie od konkretnej placówki zestaw zajęć dodatkowych może obejmować również inne aktywności, takie jak basen, jazda konna, szachy i wiele innych. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny wybór, warto porozmawiać z dzieckiem i dowiedzieć się, co je interesuje i czy w ogóle chciałoby na takie zajęcia uczęszczać.

Wprawdzie każdy rodzic chciałby jak najlepiej przygotować dziecko do dorosłego życia i pozwolić mu nabyć wiele umiejętności w jak najwcześniejszym wieku, jednak należy zachować umiar w wyborze ilości zajęć. A jeśli tylko zauważymy, że nasz maluch jest bardzo zmęczony lub zdenerwowany, to dowiedzmy się, czy nie jest to związane ze zbyt dużym obciążeniem. Czasem dobrze jest dać dziecku czas wolny po to, żeby się trochę ponudziło i stworzyło sobie zabawę z najprostszych dostępnych w jego zasięgu elementów. To będzie również dobra inwestycja w jego przyszłość, rozwijająca w nim kreatywność i samodzielność.