Zajęcia adaptacyjne

Zajęcia adaptacyjne – czym są?

Dodano 10.05.2018, Kategoria: Blog, Tagi:

Pierwsze dni w przedszkolu są dużym przeżyciem zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Dzieci często czują się niepewne w nowym otoczeniu. Stres związany z pójściem do przedszkola można jednak zredukować, a to dzięki zajęciom adaptacyjnym. Mają one na celu stopniowe wprowadzanie dziecka w nowe otoczenie. Odpowiednio zorganizowane zajęcia w pierwszych dniach w przedszkolu zapewniają maluchowi przyjazne warunki do poznania nowego miejsca. W trakcie zajęć dzieci mają któregoś z rodziców w zasięgu wzroku, dzięki czemu są znacznie pewniejsze i śmielsze. Zajęcia adaptacyjne są więc idealnym rozwiązaniem dla dzieci nieśmiałych oraz tych, które nigdy nie rozstawały się z rodzicami. Zajęcia adaptacyjne organizowane są zarówno w przedszkolach integracyjnych, jak i tradycyjnych.

Wybór przedszkola

Nim udamy się na zajęcia adaptacyjne, należy wybrać odpowiednią placówkę. Jest to bardzo ważne, ponieważ dziecko przebywa tam niemal cały dzień. Powinna być ona kolorowe i w każdym calu przystosowane do rozwoju malucha. Warto zwrócić uwagę na zajęcia dodatkowe oferowane dzieciom, wśród nich najczęstsze są zajęcia muzyczne, plastyczne, taneczne. Dobrym wyborem jest przedszkole integracyjne, w którym do grup należą dzieci pełnosprawne i niepełnosprawne. Kiedy uda nam się wybrać odpowiednią placówkę, warto zorientować się czy przeprowadzane są w nim zajęcia adaptacyjne.

Jak przebiegają zajęcia adaptacyjne

W dniu zajęć integracyjnych dzieci wraz z rodzicami spotykają się w sali, do której od początku roku szkolnego będą przychodzić codziennie. Na dzień dobry  nauczycielka na ogół przykleja dzieciom do bluzek naklejkę z wypisanym imieniem. Maluchy mają czas, aby pobawić się zabawkami, uczestniczyć w prostych zabawach ruchowych. Następnie w ramach poznawania zajęć przedszkolnych maluchy dostają np. prostą kolorowankę lub pojemnik z plasteliną. Po zajęciach dzieci idą do łazienki myć rączki, a jednocześnie mogą zobaczyć, jak wygląda toaleta. Ważne jest powtarzanie pewnych elementów zajęć, po to by dzieci poznały przedszkolną rutynę i od momentu rozpoczęcia edukacji czuły się bezpiecznie.