Zabawy teatralne w rozwoju dziecka

Zabawy teatralne w rozwoju dziecka

Dodano 05.09.2017, Kategoria: Blog, Tagi:

Zajęcia językowe, sportowe czy nauka gry na instrumencie to najczęściej wybierane zajęcia dodatkowe dla naszych pociech. Bez wątpienia są one bardzo pożyteczne, ale warto poszerzyć je również o zajęcia teatralne. Edukacja teatralna pomaga wychować przyszłego aktywnego, wrażliwego odbiorcę sztuki. Ma również ogromny wpływ na inteligencję emocjonalną każdego dziecka. Teatr zachęca do badania świata, to próby jego głębszego zrozumienia. Ponadto ukazuje los człowieka, co jest niezwykle ważnym elementem edukacyjnym.  Teatr często zaspokaja potrzeby psychiczne dzieci i może odegrać ważną rolę w kształtowaniu osobowości. Niezależnie czy dziecko tworzy spektakl, czy pozostaje widzem, jest członkiem pewnej wspólnoty, identyfikuje się z nią, wspólnie z nią przeżywa.

Na czym polegają warsztaty teatralne w przedszkolu

Zapisanie malucha na zajęcia teatralne w przedszkolu nie jest krokiem w stronę jego aktorskiej edukacji. Takie warsztaty, kierowane do kilkuletnich dzieci, skupiają się na kształtowaniu kreatywnego myślenia, umiejętności wchodzenia w różne role, świadomości własnego ciała, ale również umiejętność pracy w grupie. Wszystko to daje efekty w przyszłości. Pozwala na opanowanie tak cenionych umiejętności miękkich. Ponadto zajęcia teatralne są okazją do ćwiczenia pamięci poszerzania słownictwa oraz znalezienia własnego sposobu wyrażania emocji. Uczęszczanie n takie zajęcia pozwala również na zmniejszenie lęku u dzieci nieśmiałych, a z drugiej strony jest dobrą formą pracy nad nadpobudliwymi maluchami, które uczą się panowania nad sobą.

Przykłady zajęć i zabaw teatralnych

Zajęcia teatralne często przybierają formę ćwiczenia dykcji, mimiki i wykonywania określonych zadań ruchowych. Dzięki temu rozwój dziecka odbywa się na wielu płaszczyznach. Duże korzyści przynoszą również zabawy, w których dzieci nie posługują si gotowym tekstem, ale mówią własnymi słowami. Pozwala to na opanowanie poprawnego i jasnego wyrażania myśli, zwiększa zasób słownictwa. Wśród zabaw teatralnych może znaleźć się np. teatrzyk wycinanek, który pobudza również umiejętności plastyczne, teatrzyk lalkowy, pluszakowy, pantomimiczny czy żywy teatr, w którym aktorami są dzieci.