przedszkole dla dzieci

Jak wybrać odpowiednie przedszkole dla dzieci z porażeniem mózgowym

Dodano 10.05.2018, Kategoria: Blog, Tagi:

Dziecięce porażenie mózgowe to różnorodna grupa chorób, cech i zaburzeń, które dotyczą poruszania się i wymowy. Mogą być one wyrażone w różny sposób i w różnym nasileniu. Wspólną cechą wszystkich tych zaburzeń jest niepostępujące uszkodzenie mózgu, które pojawia się we wczesnym stadium rozwoju dziecka. Najczęstsze problemy z jakimi musi się borykać dziecko, a później dorosły to nieodpowiednia koordynacja ruchu, sztywność lub wiotkość mięśni, która przejawia się w różnym stopniu, problemy z mówieniem. W niektórych przypadkach pojawiają się także drgawki oraz problemy ze wzrokiem i słuchem.

Terapia a objawy dziecięcego porażenia mózgowego

Dziecięce porażenie mózgowe to choroba przewlekła, która towarzyszy pacjentowi przez kolejne lata. Codzienność osób chorych zależy przede wszystkim od stopnia choroby i samodzielności, jaką udało mu się uzyskać. W ciężkich postaciach choroby osoby te wymagają pomocy w podstawowych czynnościach życia codziennego. W postaci lżejszej, przy odpowiednio prowadzonej terapii i przy dobrym rozwoju intelektualnym pacjenci bez trudu mogą dostosować się do normalnego życia. Niezwykle ważna jest odpowiednia terapia prowadzona już od najmłodszych lat. Jednym z najważniejszych jej elementów jest normalizowanie ruchów patologicznych i napięcia nerwowego. Ponadto stosuje się ćwiczenia fizyczne usprawniające, masaże, kinezjoterapię, fizjoterapię, kąpiele wodne, światłolecznictwo, itd. Bardzo istotne jest również prowadzenie zajęć logopedycznych, które w znacznym stopniu usprawniają aparat mowy i mięśnie twarzy.

Zajęcia w przedszkolu integracyjnym

Świetnym rozwiązaniem dla maluchów z dziecięcym porażeniem mózgowym jest  uczęszczanie to przedszkoli integracyjnych. Dzięki nim dziecko rozwija się w atmosferze akceptacji, empatii i wzajemnej pomocy. Poza tym przedszkola takie mają bardzo dobrze wykwalifikowaną kadrę, która rozumie potrzeby dziecka. Istotną kwestią są również najróżniejsze zajęcia terapeutyczne oraz różne metody pracy, pomagające w rozwoju malucha.