dziecko

Jak wybrać dobry żłobek

Dodano 19.07.2017, Kategoria: Blog, Tagi:

Żłobek stanowi świetne rozwiązanie dla wszystkich rodziców, którzy po urlopie czy to macierzyńskim, macierzyńskim, czy wychowawczym muszą wrócić do wykonywania swoich obowiązków zawodowych. W wypadku, kiedy dziadkowie są zbyt daleko, aby wspomóc wychowanie malca, a wynajęcie niani jest bardzo kosztowne warto poszukać odpowiedniego żłobka. Dziecko najlepiej posłać do żłobka, kiedy skończy pierwszy rok życia. Spowodowane jest to faktem, że maluch przed pierwszym rokiem życia szczególnie potrzebuje bliskiej osoby, która dobrze rozumie i zaspokaja jego potrzeby.

Na co zwrócić uwagę wybierając żłobek

Wybierając żłobek dla naszego dziecka, należy zwrócić szczególną uwagę na personel, który zapewni dziecku należytą opiekę. Ważna jest zarówno ilość opiekunów przydzielona do grupy, jak również ich kwalifikacje. W drugiej kolejności należy zwrócić uwagę na wygląd żłobka. Według standardów opieki, budynek, w którym się znajduje powinien mieć przynajmniej dwa pomieszczenia, w tym jedno przystosowane do odpoczynku. Ponadto każda grupa musi mieć miejsce przeznaczone na bawialnię oraz do spożywania posiłków. Koniecznie wziąć pod uwagę także czystość i higienę poszczególnych pomieszczeń. Istotny jest również wystrój żłobka – kolory ścian, jakość podłóg. Nie należy zapominać także o zabawkach, które się w nim znajdują. Najlepiej, aby wspierały one rozwój dziecka. Nie tylko zabawki powinny być tak dobrane, aby maksymalnie wspomóc malucha. Niezwykle ważne są metody wychowawcze, które są tam wykorzystywane.

Jak przygotować malca do żłobka

Niezależnie od tego, jak przyjazny jest żłobek, pierwsze dni dziecka nie będą łatwe. Trzeba mieć świadomość, że dla maluszka jest to ogromna zmiana w życiu, a dostosowanie się do niej może zająć nawet kilkanaście tygodnie. Warto ułatwić dziecku akceptację nowej sytuacji. Przede wszystkim w opowieściach o żłobku, trzeba być szczerym. Nie można przedstawiać go jako krainy wiecznej szczęśliwości. Należy powiedzieć dziecku, że będą tam nowi koledzy, panie, które będą bardzo miłe i troskliwie się nim zaopiekują. Można podkreślić również, że w żłobku będzie wiele nowych zabawek, którymi dziecko będzie mogło się bawić.