Wpływ muzyki na rozwój dziecka

Wpływ muzyki na rozwój dziecka

Dodano 21.12.2018, Kategoria: Blog, Tagi:

Szukając odpowiedniego przedszkola dla naszego malucha, powinniśmy zwrócić uwagę między innymi na zajęcia dodatkowe i metody pracy oferowane przez daną placówkę. Im większa ich różnorodność tym większa świadomość wychowawców dotycząca działa niektórych bodźców na rozwój dziecka. Dobrym rozwiązaniem są przedszkola integracyjne, w których uwaga poświęcona rozwojowi dzieci jest bardziej wnikliwa, dzięki temu, że umieszczone są w małych grupach. W dobrych przedszkolach często wykorzystuje się, np. wpływ muzyki na rozwój malucha. Muzyka poważna wpływa na nastrój i emocje człowieka. Doskonale stymuluje rozwój mózgu, pamięci i poczucie przestrzeni. Dziecko, które słucha muzyki klasycznej szybciej uczy się czytać, pisać, liczyć. Ułatwia ona również naukę języka obcego.

Czym jest efekt Mozarta?

Francuski specjalista chorób uszu – Alfred Tomatis rozpoczął badania nad wpływem muzyki na percepcję słuchową. Zajmował się on dziećmi z zaburzeniami mowy i komunikacji, szukając sposoby na stymulację słuchową. W trakcie badań odkrył zjawisko, które nazywane jest współcześnie efektem Mozarta. Tomatis wykazał, że pobudzenie kory mózgowej za pomocą dźwięków o wysokiej częstotliwości poprawia koncentrację i umiejętność zapamiętywania. Ponadto pobudza kreatywność i normalizuje napięcie mięśniowe.

Jak muzyka działa na małe dzieci

W zależności od tempa, głośności i linii melodycznej można wyszczególnić muzykę uspokajająco-relaksacyjną oraz muzykę aktywizującą. Muzyka uspokajająco-relaksacyjna może być łączona z dźwiękami natury. Ma ona korzystny wpływ na układ oddechowy, zwalnia akcję serca, obniża ciśnienie, zwalnia przemianę materii, ale zwiększa wydalanie soku żołądka i poprawia perytrastykę jelit. Taka muzyka redukuje poziom lęku i ułatwia wykonywanie spokojnych ruchów. Muzyka aktywizująca opiera się natomiast na biologicznym rytmie pracy serca 120/140 uderzeń na minutę. Taki rytm wywołuje radość, pobudza do działania, podwyższa samoocenę, powoduje, że oddech staje się rytmiczny i miarowy. Warto podkreślić, że uruchamiania tanecznie i integruje ruchowo.