Sześciolatek

Sześciolatek – mały buntownik

Dodano 06.03.2017, Kategoria: Blog, Tagi:

Dzieci w wieku sześciu lat są bardzo aktywne fizycznie, ruchliwe, żywiołowe i podlegają skrajnym emocjom. Jeśli zapomnieliśmy dawno o buncie dwulatka i dotąd nasze dziecko zachowywało się w miarę grzecznie i spokojnie, to teraz może się to zupełnie zmienić.

Sześciolatek posiada niewyczerpane źródła energii, zadaje mnóstwo pytań i bardzo trudno go opanować. Ma poczucie braku ograniczeń, próbuje nieznanych rzeczy i nabywa nowe umiejętności, ale nie zauważa związanego z niektórymi z nich niebezpieczeństwa. Targają nim w tym czasie gwałtowne emocje. Jeśli ma dobry nastrój, to potrafi być uczynny i pomocny, ale wystarczy tylko błaha rzecz, która wyprowadzi go z równowagi czy mu się nie spodoba, i następuje wielki wybuch złości. Charakterystyczne cechy jego buntu to niezgoda na wykonywanie poleceń i dostosowywanie się do wymagań, dyskusje i kłótnie z rodzicami, wręcz odruchowe odpowiadanie „nie” na ich polecenia.

Wiek sześciu lat to również czas, w którym rozwija się egocentryzm dziecka. Chce ono być zawsze najważniejsze i znajdować się w centrum zainteresowania. Nie potrafi zrozumieć, że nie każdy będzie dostosowywał się do jego żądań i nie zawsze będzie mogło osiągnąć wszystko, czego by chciało. Ma wysoko rozwiniętą potrzebę rywalizacji i zwyciężania, co realizuje nawet poprzez oszukiwanie czy kradzież.

Jednocześnie w tym wieku następuje nasilenie stanów lękowych malucha, który zaczyna bać się ciemności, duchów, czarownic, a także dźwięku telefonu czy dzwonka do drzwi. Dlatego nie chce zostawać sam w domu ani samotnie zasypiać w ciemnym pokoju.

Aby pomóc w rozwoju sześciolatka i zwiększyć jego poczucie odpowiedzialności, warto włączać go do prac domowych, ustalić jasne reguły zachowań, wyjaśniać, które z nich są dobre, a które złe, a także ukazywać ich konsekwencje. Równie ważne jest jednak nieograniczanie ciekawości i aktywności dziecka oraz wspieranie go w podejmowaniu i realizacji nowych wyzwań.