przedszkole

Rozwój społeczny przedszkolaka

Dodano 10.05.2018, Kategoria: Blog, Tagi:

Wiek przedszkolny jest jednym z najbardziej dynamicznych okresów dojrzewania emocjonalnego, społecznego, intelektualnego i motorycznego. Spotkanie z innymi dziećmi, nowymi warunkami życia wzmaga wszystkie te procesy. Dziecko w wieku od 3 do 6 lat jest ekspresyjne, żywiołowe i impulsywne. Przedszkolak często nie jest w stanie zapanować nad swoimi reakcjami, szczególnie w początkowej fazie uczęszczania do placówki. Nawet słabe bodźce mogą wywołać zarówno przykre, jak i przyjemne stany emocjonalne. Ma to związek z niedojrzałością układu nerwowego oraz przewagą procesów pobudzania nad procesami hamowania. Za rozwojem emocjonalnym idzie rozwój społeczny. Warto podkreślić, że jeżeli rozwój dziecka w okresie przedszkolnym przebiega prawidłowo, procentuje w przyszłości. Świetnym sposobem na zadbanie o prawidłowy rozwój jest posłanie dziecka do przedszkola integracyjnego. Uczy się ono tam zarówno wyrażania swoich emocji, jak również empatii.

Rozwój społeczny, a kontakt z innymi dziećmi

Dziecku potrzebny jest zarówno kontakt z dorosłymi, jak i z rówieśnikami. Jest ono potrzebne do międzyludzkiego obycia. Już u kilkumiesięcznego dziecka można zaobserwować reakcje w odniesieniu do innych maluchów. Dzieci wyciągają rączki ku sobie, uśmiechają się, bywa że chcą się wspólnie bawić, turlać po podłodze, itd. Umiejętność nawiązywania kontaktów z innymi dziećmi jest szczególnie istotna w wieku przedszkolnym.

Wspieranie rozwoju dziecka

Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że dziecko jest bystrym obserwatorem, który świetnie zapamiętuje i przyjmuje za swój sposób odnoszenia się do ludzi. Jeżeli rodzice są otwarci, dziecko będzie miało podobny sposób zachowania. Ponadto warto zachęcać dziecko do dzielenia się swoimi zabawkami. Należy również nauczyć dziecko, aby szanowało prywatność swoich rówieśników, a jednocześnie niosło im pomoc i wsparcie. Zajęcia w przedszkolu integracyjnym równie sprawnie jak przykład rodziców pomaga w prawidłowym rozwoju społecznym naszych pociech.