niepubliczny żłobek katowice

Jak przyzwyczaić dziecko do przedszkola?

Dodano 23.01.2017, Kategoria: Blog, Tagi:

Początek pobytu w przedszkolu jest dla dziecka jednym z momentów przełomowych, ponieważ odtąd nie będzie już całego dnia spędzało w bezpiecznym środowisku rodzinnym, ale przeniesie się w nowe miejsce, gdzie znajdzie swoją grupę rówieśniczą. Często pierwsze tygodnie są bardzo trudne zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców, którzy obawiają się, czy przedszkole zapewni właściwą opiekę ich maluchowi.

Warto więc wcześniej dobrze przygotować się do tego momentu, aby nie był dla dziecka zbyt dużym zaskoczeniem i nie wywoływał u niego negatywnych emocji:

– Przed rozpoczęciem pobytu w przedszkolu przećwiczmy z dzieckiem rozstanie, na przykład zostawmy je na parę godzin z kimś znajomym lub z rodziną.

– Jak najczęściej aranżujmy spotkania naszego malucha z innymi dziećmi, dzięki czemu wzrasta jego pewność siebie i otwartość.

– Porozmawiajmy wcześniej z dzieckiem na temat przedszkola, obejrzyjmy książeczkę z obrazkami na ten temat, ale uważajmy, by nie przedstawiać tej placówki zbyt nierealistycznie, bo później maluch może poczuć się rozczarowany. Wybierzmy się razem na zakupy, aby dziecko wybrało sobie plecak, kapcie czy pudełko na kanapki.

– Przejdźmy się wcześniej do przedszkola na „dzień otwartych drzwi” albo na zajęcia adaptacyjne, by dziecko zaznajomiło się z miejscem i poznało wychowawców. Wytłumaczmy maluchowi, że dzięki pobytowi w przedszkolu będzie mogło nauczyć się wielu ciekawych rzeczy i poznać nowych przyjaciół.

Pamiętajmy również, że pierwsze dni w nowym miejscu to trudne doświadczenie nie tylko dla dziecka, ale również dla matki, która do tej pory spędzała z nim najwięcej czasu. Trzeba jednak spróbować zachować spokój, by maluchowi nie udzielały się te negatywne emocje. Jeśli rodzice pozostaną opanowani, również ono łatwiej przyjmie tę zmianę dziejącą się w jego życiu.