przedszkole językowe katowice

Przełomowy drugi rok życia dziecka

Dodano 23.01.2017, Kategoria: Blog, Tagi:

Drugi rok życia dziecka, czyli początek okresu poniemowlęcego, jest niezwykle intensywny przede wszystkim pod względem rozwoju intelektualnego, natomiast rozwój fizyczny w tym czasie trochę zwalnia w porównaniu z pierwszym rokiem.

Coraz większa samodzielność

Dziecko po ukończeniu pierwszego roku zaczyna chodzić i coraz bardziej samodzielnie eksplorować otaczający je świat, ogląda nowe przedmioty, chce wszystkiego dotknąć i posmakować. Jednocześnie co jakiś czas wciąż upewnia się, czy rodzic lub inna osoba znajdują się w pobliżu.

Z miesiąca na miesiąc maluch staje się coraz bardziej samodzielny, coraz łatwiej przychodzi mu wyrażanie takich emocji jak radość i zadowolenie, ale także gorzej znosi zakazy i częściej przeciwstawia się opiekunom, jeśli coś odbywa się nie po jego myśli. W tym czasie nasza pociecha zaczyna również mówić – najpierw są to pojedyncze słowa, a w kolejnych miesiącach maluch stara się je łączyć w większe całości i zdania.

Pod koniec drugiego roku życia dziecko wiele rzeczy chce wykonywać samo, czasem możemy mu na to pozwolić, jednak nieraz są to czynności niebezpieczne dla niego i wtedy musimy, zachowując spokój, odmówić mu ich zrobienia. W tym czasie maluch zaczyna dostrzegać również ludzi oprócz najbliższej rodziny, czyli rodziców, dziadków oraz rodzeństwa. Interesuje się innymi dziećmi, które widzi w pobliżu, jednak jeszcze trudno jest mu rozpocząć z nimi wspólną zabawę.

Nowe umiejętności

Drugi rok życia dziecka to przede wszystkim nabycie takich umiejętności jak chodzenie, mówienie oraz zdolność myślenia o rzeczach nieobecnych, wyobrażania sobie możliwych zdarzeń. To czas, gdy dziecko może być niegrzeczne, buntujące się przeciwko zasadom i ograniczeniom, wtedy też pojawiają się u niego pierwsze lęki, na przykład przed ciemnością lub nieznanymi miejscami. Najlepsze co mogą zrobić rodzice, to zapewnić mu bezpieczeństwo w każdej sytuacji, towarzyszyć w poznawaniu świata i przytulić, kiedy jest niespokojne i płacze.