przedszkole prywatne

Przedszkole prywatne czy publiczne – które wybrać?

Dodano 02.09.2019, Kategoria: Blog, Tagi:

Dziecko w ciągu kilkunastu pierwszych lat swojego życia, na ogromną skalę chłonie informacje o świecie. Dlatego wybór miejsca, gdzie będzie spędzało dużą część swojego dnia to poważna, a dla niektórych trudna decyzja. Temat przedszkola prywatnego i publicznego wciąż powraca, a wokół obu opcji stworzono wiele mitów. Zastanówmy się, jak wypada porównanie możliwości, jakie oferują takie placówki.

Zajęcia dla dzieci i wyżywienie

Przedszkola publiczne z roku na rok poszerzają ofertę swoich zajęć, jednak ich liczba i rodzaj wciąż są ograniczone. Miasto opłaca zazwyczaj podstawowe propozycje, takie jak rytmika, angielski, czy gimnastyka korekcyjna. Limitowana jest także ilość dostępnych dla dzieci miejsc, szczególnie jeśli chodzi o spotkania ze specjalistami, takimi jak logopeda. Przedszkole prywatne daje nam możliwość większego dopasowania zajęć do potrzeb naszego dziecka. Wybierać możemy spośród szerokiej gamy propozycji, takich jak różnorodne sporty, czy oryginalne języki. Takie placówki wyróżniają się także mniejszymi, bardziej zintegrowanymi grupami, które umożliwiają zorganizowanie częstych zajęć w plenerze m.in. poprzez odwiedzanie agroturystyki, czy zoo. Równie ważnym czynnikiem jest wyżywienie, z którego korzysta nasze dziecko podczas pobytu w przedszkolu. Prywatne placówki korzystają najczęściej z usług cateringu, który swoje menu przygotowuje z najwyższą starannością, dbając o doskonałe zbilansowanie dań.

Podejście do dzieci i opieka

Jak już wspomnieliśmy, przedszkola prywatne posiadają mniej liczebne grupy, które ułatwiają zachowanie indywidualne podejście do naszego malucha. Opiekunowie mają czas i możliwość by rozmawiać i spędzać czas z dzieckiem, poznając jego potrzeby, zdolności i ograniczenia. Oznacza to też łatwiejszy kontakt na linii opiekunowie – rodzice. Nie musimy czekać na szczególną okazję, by dowiedzieć się, jak rozwija się nasze dziecko – wystarczy kilka minut rozmowy podczas odbierania malucha z placówki. Przedszkola niepubliczne są bezpiecznymi miejscami, kontrolowanymi w takim samym stopniu, jak placówki publiczne. Znajdują się pod nadzorem Ministerstwa Edukacji Narodowej, a kwalifikacje nauczycieli i proponowany program zajęć musi być zgodny z obowiązującymi normami.