Przedszkole dla dziecka z zespołem Downa

Dodano 11.02.2018, Kategoria: Blog, Tagi:

Zespół Downa jest wadą genetyczną, która pojawia się wskutek obecności w organizmie dodatkowego chromosomu o numerze 21. Wbrew powszechnym opiniom to nie choroba lecz zaburzenie. W czasie ciąży chromosomy numer 21 powinny się rozdzielać, lecz z powodu wadliwych genów i nadmiaru materiału genetycznego wcale do tego nie dochodzi. W rezultacie dziecko rodzi się nie z 46, a 47 chromosomami, co jest przyczyną upośledzenia fizycznego i umysłowego. Istnieje pewna pula cech wyglądowych, którymi charakteryzują się osoby z zespołem Downa. Jednakże badania potwierdzają, że osoby z tym zaburzeniem nie mają jednego typu osobowości, czy zdecydowanego i charakterystycznego rodzaju zachowań. Niezależnie od tego dzieciom z zespołem Downa, tak jak i zdrowym przysługuje prawo do edukacji i rozwoju. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest rozpoczęcie kształcenia od przedszkola integracyjnego.

Kilka słów o zachowaniu dzieci z zespołem Downa

Tak jak zostało wcześniej wspomniane ludzie z zespołem Downa nie mają określonego typu zachowań. Istnieje duża różnorodność w ich temperamentach. Dzieci z ZD mogą być ciche i uważne, jak również impulsywne i aktywne. Większość z nich jest radosna i miła, o bardzo uczuciowej naturze. Taki temperament występuje u makuchów otoczonych troskliwą opieką zarówno w domu jak i w przedszkoli. Niezwykle ważne jest również stymulowanie intelektualne i odpowiednie nauczanie. Jeśli zaniedbamy dziecko z zespołem Downa sprawimy, że będzie ono miało gorsze możliwości porozumiewania się i mniejszą zaradność samoobsług. Skutkuje to m.in. się zmian nastrojów, trudności z koncentracją i nieustępliwości.

Co daje nam przedszkole integracyjne

Przedszkole integracyjne daje dzieciom niepełnosprawnym możliwość obcowania z ich sprawnymi rówieśnikami, dzięki czemu, poprzez naśladowanie, znacznie szybciej opanują one nawyki prawidłowego zachowania. Ponadto zdrowi rówieśnicy znacznie lepiej zachęcają do podejmowania nowych, czasem bardzo trudnych zadań. Natomiast odpowiednio wykształcona kadra stymuluje rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka.