Kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych

Przedszkole a kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych

Dodano 14.03.2019, Kategoria: Blog, Tagi:

Stare porzekadło mów: czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci,  dlatego to właśnie okres dzieciństwa jest najlepszym momentem do stopniowego kształtowania postaw zdrowotnych i odpowiednich nawyków żywieniowych. Ponadto nie należy zapominać, że odżywianie dzieci w wieku przedszkolnym ma decydujący wpływ na właściwy ich rozwój, zdrowie, a także sprawność fizyczną, intelektualną i emocjonalną. Nieprawidłowe żywienie powoduje zaburzenia procesów wzrastania i biologicznych procesów życiowych. W diecie przedszkolaka powinno znaleźć się jedzenie, które zapewni pokrycie zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze: węglowodany, tłuszcze, błonnik, białko, witaminy i składniki mineralne. W związku z tym wybierając przedszkole dla naszego malucha, musimy brać pod uwagę nie tylko oferowane przez placówkę zajęcia, system pracy, metody, którymi posługują się wychowawcy, ale również nacisk położony na odżywianie dzieci. Wzorowym żywieniem w połączeniu z ciekawymi metodami pracy może pochwalić się prywatne przedszkole Familia.

Na czym polega kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych

Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych polega na zapewnieniu dziecku rozmaitych pokarmów o dużej wartości odżywczej.  Poszczególne grupy produktów charakteryzują się różną zawartością składników odżywczych, dlatego należy pamiętać o uwzględnieniu w diecie dziecka różnych produktów ze wszystkich grup. Niezwykle ważnym elementem w diecie dzieci w wieku przedszkolnym są produkty zbożowe, ponieważ są one źródłem węglowodanów złożonych, witamin z grupy B, składników mineralnych, takich jak fosfor, cynk, magnez, żelazo, mangan czy siarka oraz błonnika pokarmowego. W diecie przedszkolaków nie należ zapominać również o warzywach, owocach i produktach mlecznych.

Regularne jedzenie – połowa sukcesu

Niezwykle ważnym elementem prawidłowego odżywiania, oprócz odpowiednich składników diety jest również przestrzeganie godzin posiłków. Dzięki temu eliminowane jest podjadanie i picie słodkich napojów w tak zwanym międzyczasie. W niektórych przedszkolach oprócz podawania zdrowych, zbilansowanych posiłków naszym pociechom, organizowane są również zajęcia z przygotowania jedzenia. Dzięki temu maluch dowiaduje się jak wiele dań można wyczarować z warzyw, owoców i innych składników.