Dziadkowie, przyjaciele i niania

Praca w weekendy. Jak zapewnić opiekę dziecku?

Dodano 02.10.2019, Kategoria: Blog, Tagi:

Gdy na świecie pojawia się dziecko, jego rodzice muszą nagle nauczyć się umiejętne dzielić swój czas pomiędzy opiekę nad maluchem a dotychczasowe obowiązki. Osoby pracujące w dni robocze, zazwyczaj mają z tym mniejszy problem: pociecha w godzinach ich pracy może znajdować się pod opieką żłobka lub przedszkola. Spory problem mają natomiast rodzice, których kariera zawodowa wiąże się z pracą także w weekendy. Jak mogą zapewnić wtedy opiekę maluchowi? Sprawdźmy!

Dziadkowie, przyjaciele i niania

Większość rodziców, którzy muszą pracować w weekendy, stara się wtedy oddać dziecko pod opiekę dziadków. Nie wszyscy są jednak szczęściarzami, którzy mieszkają w miarę blisko rodziców lub rodzeństwa. Ci, którzy nie mogą liczyć na pomoc  rodziny, starają się wtedy zaangażować w opiekę przyjaciół. To rozwiązanie sprawdza się wtedy, gdy mają oni dziecko w podobnym wieku, a maluchy lubią bawić się razem. Taka wymienna opieka jest wygodnym rozwiązaniem dla obu par. Jeśli jednak rodzice nie znajdą znajomych, którzy mogliby zająć się maluchem przez weekend, decydują się na zatrudnienie niani. Większość z nich ma jednak mieszane uczucia co do tego rozwiązania: nigdy nie są pewni, czy niania ma wystarczająco kompetentna i odpowiedzialna.

A może do przedszkola?

Okazuje się, że niewielu rodziców wie o możliwości przyprowadzenia malucha do przedszkola lub żłobka w weekendy. Tej opcji nie oferują oczywiście wszystkie przedszkola, zazwyczaj robią to dobre przedszkola niepubliczne. Dziecko nie musi być na co dzień wychowankiem danego przedszkola (chociaż dla niego byłoby to idealną sytuacją) – wystarczy, że rodzice zgłoszą obecność malucha w weekendy. Weekendowy pobyt w przedszkolu niewiele różni się od zwykłego dnia w nim. Maluch jest pod opieką wykwalifikowanej kadry, je zdrowy obiad, bawi się z innymi dziećmi i bierze udział w różnych zajęciach organizowanych przez opiekunki. Rodzice, będąc w pracy, nie muszą wydzwaniać do dziadków czy znajomych, by upewnić się, czy radzą sobie oni z ich pociechą, a maluch nie nudzi się, tęskniąc za mamą i tatą, ale ma zapewnioną najbardziej profesjonalną opiekę pod słońcem.