Przedszkole

Pięć cech dobrego przedszkola

Dodano 03.06.2019, Kategoria: Blog, Tagi:

Czas, jaki nasze dziecko spędza w przedszkolu przekłada się na jego rozwój, samoocenę i zintegrowanie z innymi. Dlatego decydując się na konkretną placówkę musimy mieć pewność, że będzie to miejsce nie tylko przyjazne, ale też dobrze zorganizowane, tak by zapewnić naszemu maluchowi odpowiednie warunki do uczenia się i zabawy.

Kadra i podejście do dziecka

Za uczenie poprzez zabawę odpowiedzialne są wykwalifikowane osoby, które nie tylko otaczają dziecko opieką, ale przede wszystkim dbają o jego rozwój. Odpowiednie przygotowanie do pracy z najmłodszymi powinno iść w parze z miłym usposobieniem. Uśmiech i ciepły ton głosu wzbudzają zaufanie dziecka, które nie będzie miało oporów, by zwrócić się do opiekuna z każdą prośbą, czy problemem. Starannie dobrana kadra dba także o dobre kontakty z rodzicami, a współpraca na tej linii prowadzona jest w sposób kompetentny i empatyczny.
Dobre przedszkole dba o indywidualne podejście do dziecka. Każdy maluch posiada przecież inny charakter, inne potrzeby, a co za tym idzie w różnym tempie przyswaja nowe informacje. Chociaż grupy przedszkolne składają się z kilkunastu osób, to każde dziecko powinno czuć troskę i uwagę skupioną na nim osobiście. Pomaga w tym dobra obserwacja, rozmowa oraz dopasowywanie aktywności do możliwości dziecka.

Liczebność, adaptacja i bezpieczeństwo

Wspomniane wyżej indywidualne podejście jest znacznie łatwiejsze do osiągnięcia, jeśli przedszkole posiada niewielkie, dobrze dobrane grupy. To istotny element o który warto zapytać już na etapie planowania zapisu. Mniejsza liczba dzieci poprawia komfort zabawy i umożliwia szybszą adaptację, która jest kolejną cechą dobrego przedszkola. Maluch znajdujący się w nowym miejscu, nie od razu poczuje się swobodnie. Ważny jest więc czas, przeznaczony na przystosowanie i poznanie środowiska. Świetną pomocą może być np. możliwość spędzenia pierwszego dnia w towarzystwie rodziców, którzy pomogą wdrożyć się w zabawę i poznać wychowawców.

Przede wszystkim jednak, dobre przedszkole to miejsce bezpieczne. Odpowiednio dobrane zabawki, dopasowane do wieku dzieci, zabezpieczenia i przytulne, małe sale to podstawowe elementy, na jakie musimy zwrócić uwagę. Dziecko nie powinno zostawać samo, bez nadzoru, a sam obiekt powinien być odpowiednio chroniony, tak by maluch nie mógł samowolnie go opuścić oraz by na jego teren nie przedostały się osoby niepowołane.