Nauka języka obcego w przedszkolu

Nauka języka obcego w przedszkolu

Dodano 06.03.2017, Kategoria: Blog, Tagi:

Bardzo dobra znajomość języków obcych staje się w naszej rzeczywistości koniecznością w pracy oraz dużą pomocą podczas wyjazdów zagranicznych. Dla każdego jest jasne, że warto uczyć się języków, ale jeśli chodzi o wiek, w jakim najlepiej zaczynać, to tutaj zdania są podzielone – dla jednych wczesne rozpoczynanie nauki to przeciążanie młodego umysłu, a dla innych to właśnie najlepszy moment, bo dziecko jest niezwykle chłonne i otwarte na nowości.

Jednak wielu neurologów i językoznawców zaleca wczesną naukę języków obcych, ponieważ małe dziecko będzie w stanie usłyszeć i zapamiętać naturalny akcent języka obcego oraz więcej szczegółów jego wymowy niż w wieku późniejszym. W tym czasie maluch myśli przede wszystkim konkretami, a jego pamięć jest mechaniczna, dlatego najlepiej uczyć go poprzez nazywanie rzeczy, które ma w zasięgu wzroku. Będzie to nauka przez zabawę, śpiewanie rytmicznych piosenek umożliwiających zapamiętanie nowych słów, rymowanki, taniec i inne zabawy ruchowe z prostymi poleceniami w obcym języku. Rodzice muszą w tym czasie być bardzo cierpliwi, bo postępy dzieci nie są wielkie, zwykle powtarzają one tylko niektóre zasłyszane słówka lub fragmenty poznanych rymowanek.

Wydaje się, że najlepszą rzeczą, jaką mogą zrobić rodzice, jest umożliwienie dziecku nauki języka obcego w jak najwcześniejszym wieku i obserwowanie jego reakcji. Jeśli sprawia to maluchowi przyjemność, jest zadowolony, wtedy możemy kontynuować zajęcia. Jednak jeśli to dla dziecka zbyt duży ciężar, nie lubi tego rodzaju aktywności i jest ona dla niego męcząca, to na razie z niej zrezygnujmy i trochę poczekajmy. Lepiej żeby maluch rozpoczął naukę języka później i był do niej pozytywnie nastawiony, niż żeby uczył się od początku z negatywnym podejściem, które nie ułatwi mu przyswajania wiedzy.