dzieci

Jak wybrać przedszkole

Dodano 22.07.2017, Kategoria: Blog, Tagi:

Choć wakacje są coraz bliżej, wielu rodziców myśli już o nowym roku szkolnym, zwłaszcza ci, których pociechy wkraczaj na pierwszy etap edukacji – stają się przedszkolakami. Warto zauważyć, że tym samym rozpoczyna się okres ich bardzo intensywnego rozwoju. M. Montessori uważała, że dzieci do 6 roku życia są w stanie nauczyć się więcej niż na studiach! Dlatego jakość nauczania przedszkolnego ma tak ogromne znaczenie dla rozwoju najmłodszych i powodzenia w nauce na kolejnych szczeblach edukacji. Warto zaznaczyć, ze w okresie przedszkolnym kluczem do sukcesu nie jest jedynie zakres przekazywanej wiedzy, ale przede wszystkim sposób, w jaki jest ona przekazywana. W związku z tym warto wybrać placówkę przyjazną wspieraniu rozwoju dziecka.

Jakie zajęcia powinny znaleźć się w dobrym przedszkolu?

W przedszkolu nauka odbywa się zwykle poprzez zabawę, co nie oznacza, że jest mniej poważna czy efektywna. Wiedzą o tym nauczyciele prowadzący zajęcia z języków obcych w przedszkolu. Zajęcia z języków obcych w tak młodym wieku pozwalają „wniknąć” dziecku w jego struktury i przyswoić sobie je w stopniu podobnym, w jakim uczy się ono języka ojczystego. W przedszkolach nie powinno również zabraknąć kontaktu ze sztuką. Pozwala to na duży rozwój tak potrzebnej we współczesnym świecie kreatywności. Ponadto obcowanie ze sztuką rozwija dzieci emocjonalnie, uwrażliwi i rozwija wyobraźnię. Wśród zajęć w dobrym przedszkolu powinien znaleźć się również ruch, będący naturalną potrzebą dzieci, Aktywność sportowa kształtuje charakter, uczy wytrwałości i pracy w grupie.

A może przedszkole integracyjne?

Współcześnie coraz większą popularnością cieszą się przedszkola integracyjne. Ideą takich placówek jest to, aby wszystkie dzieci traktowane były tak samo i miały jednakowe prawa i obowiązki. Podopieczni uczeni są współdziałania bez względu na różnice, jakie między nimi występują. Posyłając dziecko do takiego przedszkola trafi ono do mniejszych grup, nad którymi pieczę sprawuje więcej niż jedna nauczycielka. Ponadto, oprócz tradycyjnych metod nauczania, przedszkola oferują nowoczesne i ciekawe sposoby pracy. W przedszkolach integracyjnych prowadzi się również zajęcia z rehabilitantami, logopedami, etc.