Głośne czytanie dziecku

Głośne czytanie dziecku – rady

Dodano 06.03.2017, Kategoria: Blog, Tagi:

O tym, że głośne czytanie dziecku jest bardzo ważne, wiedzą chyba wszyscy choćby ze znanej kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, w jaki sposób to robić, żeby dziecko nie było znudzone ani zniechęcone.

Przede wszystkim warto zacząć czytać dziecku jak najwcześniej, nawet wtedy gdy jest ono jeszcze niemowlakiem, aby przyzwyczaić malucha i siebie do tego nowego nawyku. Najpierw wystarczą codzienne kilkuminutowe spotkania z książką, bo najmłodsi tylko przez krótki czas są w stanie utrzymać koncentrację uwagi,a następnie możemy je stopniowo przedłużać. Nie róbmy jednak tego na siłę, aby maluch nie miał negatywnych skojarzeń z tą formą spędzania z nim czasu, niech czytanie będzie dla niego wspaniałą zabawą.

Podczas czytania ważna jest nie tylko sama treść, ale także sposób jej przekazywania, modulacja i ton głosu, nasza mimika oraz ekspresja oddająca emocje zawarte w słowach. Nie spieszmy się, ale usiądźmy obok dziecka, by czuło naszą bliskość i dobrze słyszało odczytywany tekst. Stosujmy w czytaniu przerwy, aby pozwolić maluchowi na zadanie pytań związanych z danym fragmentem, wyrażenie emocji albo porozmawianie na temat oglądanych ilustracji. Takie pauzy pozwolą na przećwiczenie i rozwinięcie umiejętności językowych i poznawczych dziecka, rozwinięcie wyobraźni, a także sprawdzą jego pamięć, szczególnie gdy konkretną bajkę albo wierszyk czytamy kolejny raz.

Jeśli czytamy dziecku książki od niemowlęcia, to w wieku przedszkolnym będzie samo chciało często po nie sięgać. Wystarczy tylko dostarczać mu ciekawej lektury, czyli takiej, która będzie śmieszna, pełna oryginalnych pomysłów oraz zawierała niebanalne ilustracje. Warto również zabierać je do księgarni i biblioteki, by mogło samodzielnie dokonać wyboru interesujących książek.