Żłobek

Fakty i mity dotyczące żłobków

Dodano 01.07.2019, Kategoria: Blog, Tagi:

Każdy nowy etap w życiu dziecka, to zmiana nie tylko dla niego, ale także dla jego rodziców. Posłanie dziecka do żłobka związane jest z różnymi emocjami i pytaniami, które pojawiają się w naszej głowie. W tym artykule przedstawiamy, więc najczęściej spotykane fakty i mity dotyczące tego miejsca.

Mity, które usłyszysz najczęściej

Pierwsza opinia, z którą można się spotkać głosi, że żłobek to miejsce, z którego należy korzystać tylko w razie konieczności. Czy naprawdę tak jest? Na szczęście, opinia taka była zgodna z prawdą kilkanaście lat temu. Obecnie żłobek to miejsce, gdzie dziecko może liczyć na wsparcie opiekunów, którzy dbają o jego rozwój psychiczny, jak i fizyczny. Jest to więc doskonała opcja zarówno jeśli planujemy powrót do pracy, nie chcemy obciążać członków rodziny lub wynajmować niani. Mit ten związany jest także z inną obiegowa opnią: z powodu dużej ilości dzieci, nie możemy liczyć na traktowanie indywidualne. Warto jednak pamiętać, że grupy dobierane są tak, by reagować na każdą potrzebę pojedynczego dziecka, a zatrudnione osoby, zapewniają im nie tylko opiekę, ale też dbają o potrzeby emocjonalne i zaspokojenie potrzeby uwagi. Kolejny mit dotyczy tak ważnej dla większości rodziców adaptacji. Wiele osób twierdzi, że pozostawienie dziecka w żłobku jest zawsze trudne i wymaga emocji oraz wylanych łez. Oczywiście, czas adaptacji może wiązać się ze stresem i wymaga odpowiednich kroków, by obie strony były odpowiednio przygotowane do nowej sytuacji. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że każde dziecko jest inne i odmiennie reaguje na zmiany w swoim życiu.

Prawda, czy fałsz?

Wiele osób przekonało się, że żłobek to miejsce, gdzie nasze dziecko może się rozwinąć, często nawet lepiej, niż w domu. Dlaczego można tak powiedzieć? Nasz maluch przebywa w gronie rówieśników, przez co jest stymulowany pod względem społecznym i intelektualnym. Dziecko uczęszczające do żłobka, staje się bardziej otwarte, śmiałe i lepiej radzi sobie z problemami. Co jeszcze ważniejsze, dziecko, które zacznie wcześniej spotykać się z rówieśnikami, będzie lepiej odnajdywało się na kolejny etapach edukacji. Placówki, które pozna w przyszłości nie będą już miejscami stresującymi, a adaptacja nastąpi szybciej.