dziecko

Dlaczego warto wybrać przedszkole integracyjne

Dodano 15.07.2017, Kategoria: Blog, Tagi:

Okres wyboru odpowiedniego przeszkolą jest bardzo ważny dla rodziców, ponieważ przedszkole jest pierwszym etapem przygotowującym dziecko do samodzielności oraz edukacji. Dlatego ogromnie ważne jest, aby wybrać placówkę, która wspomoże zarówno rozwój psycho-fizyczny, jak i społeczny naszej pociech. Wśród różnych typów przedszkoli znajdziemy również przedszkola integracyjne. Idea kształcenia integracyjnego zrodziła się na Zachodzie już w latach 60 XX wieku. Jest to wspólne nauczanie dzieci pełnosprawnych i niepełnosprawnych, mające na celu wspomaganie rozwoju obu grup wychowanków oraz budowania między nimi prawidłowych relacji opartych na wzajemnej akceptacji i gotowości do współpracy.

Zalety przedszkola integracyjnego

Najważniejszym założeniem przedszkola integracyjnego jest włączenie dzieci niepełnosprawnych do grupy ich pełnosprawnych rówieśników. W takim typie przedszkola wszystkie dzieci mają te same prawa i obowiązki. Wielu psychologów i pedagogów widzi znaczne korzyści, jakie dzieci zdrowe czerpią z codziennych kontaktów z niepełnosprawnymi rówieśnikami. Przede wszystkim mają możliwość wypracowania pozytywnych postaw wobec osób niepełnosprawnych, co prowadzi do obalenia stereotypów społecznych. Dzieci uczęszczające do placówek integracyjnych stają się bardziej życzliwe i empatyczne.  Warto zwrócić również uwagę na fakt, że w tego typu przedszkolach uczniowie mają zapewnioną opiekę specjalistów, a kadra pedagogiczna ma bardzo wysokie kwalifikacje.

Jak wybrać przedszkole integracyjne

Przy wyborze przedszkola integracyjnego bardzo ważne jest zwrócenie uwag na wielkość grup. Zazwyczaj, grupy w placówkach integracyjnych są mniejsze. W jednej grupie znajduje się zazwyczaj kilkoro maluchów z jakimś rodzajem upośledzenia. Bardzo istotne jest zachowanie proporcji, umożliwiających sprawne prowadzenie zajęć – w jednej grupie nie może być więcej dzieci z niepełnosprawnościami niż 1/3 liczby wszystkich dzieci. Ponadto należy zwrócić uwagę na przygotowanie kadry oraz metody, na których opierają swoją pracę. Dużym plusem jest stosowanie obok metod tradycyjnych, nowoczesne sposoby, służące rozwijaniu zdolności oraz zainteresowań dzieci.