przedszkole językowe katowice

Na czym polega bunt dwulatka?

Dodano 23.01.2017, Kategoria: Blog, Tagi:

Najczęściej mniej więcej od osiemnastego do dwudziestego szóstego miesiąca życia dziecka pojawia się charakterystyczny zespół zachowań nazywany w literaturze fachowej buntem dwulatka. W tym czasie maluch zaczyna uświadamiać sobie swoją indywidualność i odrębność, w związku z tym coraz bardziej odważnie manifestuje ją poprzez okazywanie własnego zdania często sprzecznego z tym, czego oczekują od niego dorośli. Jednocześnie na tym etapie rozwoju dziecko ma jeszcze bardzo dużą potrzebę bliskości i zależności. Te sprzeczne potrzeby i uczucia wywołują duże napięcie w psychice malucha i znajdują często ujście w napadach złości czy nieuzasadnionego uporu.

Jak sobie radzić z małym buntownikiem?

Dwulatek coraz częściej wyraża własne zdanie i twardo przy nim obstaje, zakazy dorosłych zaczynają wywoływać w nim sprzeciw manifestowany krzykiem lub płaczem. Jak w takich przypadkach powinni zachowywać się rodzice?

Przede wszystkim unikajmy rozwiązań siłowych i straszenia dziecka. Spróbujmy zrozumieć, że złość malucha spowodowana jest kłębiącymi się w nim uczuciami, z którymi w inny sposób nie mógł sobie poradzić. Dlatego najpierw postarajmy się poskromić własne emocje i zachowajmy spokój, a następnie przytrzymajmy dziecko poprzez mocne jego przytulenie. Poźniej w spokojnej atmosferze porozmawiajmy z nim i postarajmy się, wyjaśnić, dlaczego się złości, spróbujmy nazwać jego emocje, dotrzeć do ich przyczyn i zrozumieć, co przeżywa.

W sytuacjach gdy dziecko jest agresywne dla innych, wyrywa się nam na ulicy czy ucieka w stronę jezdni, powinno otrzymać od nas jednoznaczny sygnał, że takie zachowanie jest niedopuszczalne i nie możemy go zaaprobować. Gdy maluch się uspokoi i wyciszy, tłumaczymy mu, dlaczego to, co zrobił, było niebezpieczne czy krzywdzące dla innych. Warto również wyznaczyć mu zasady, kiedy musi się nas trzymać, a kiedy może pobiegać sam, bo nie ma w pobliżu np. jezdni z samochodami.