dzieci w przedszkolu

Czwarty rok w życiu dziecka

Dodano 06.03.2017, Kategoria: Blog, Tagi:

Gdy dziecko ma cztery lata, rozpoczyna się w jego życiu okres średniego dzieciństwa, który trwa do wieku 6 lat. Tym, co najlepiej charakteryzuje ten czas, jest intensywny rozwój motoryczny. Oznacza to, że maluchy w tym wieku stają się bardzo ruchliwe, zadają mnóstwo pytań, czasami ich zachowanie może być wręcz nadpobudliwe. Uwielbiają także zabawy, w których mogą biegać, skakać czy w podobny sposób rozładowywać swoją energię.

Czterolatek to „żywe srebro”, za którym aż trudno nadążyć, jest niepanowany i zmienny w swoich reakcjach, chwiejny emocjonalnie, nigdy do końca nie wiadomo, co go zainteresuje, a co mu się nie spodoba i wywoła złość lub płacz. Niejednokrotnie zaczyna używać brzydkich wyrazów, jest niegrzeczny czy zachowuje się głupio i staje się niemiły dla otaczających go osób.

Te wszystkie zachowania mogą się wydawać zupełnie niezrozumiałe z perspektywy dorosłych, a jednak mają swój głęboki sens i stanowią konieczny etap w prawidłowym rozwoju dziecka. Są budowaniem odrębnego obrazu siebie i ustanawianiem własnej autonomii, dlatego czterolatek nieraz staje się nieposłuszny i nie chce wykonywać poleceń dorosłych.

Czwarty rok życia to również czas rozwijania potencjału dziecka, które chciałaby wiele rzeczy robić samodzielnie. Warto wtedy mu to umożliwiać i zachęcać do podejmowania nowych wyzwań, nawet jeśli na początku jego dokonania nie będą spektakularne.

Czterolatek ma także coraz większe potrzeby społeczne, już nie tylko bawi się obok rówieśników i obserwuje ich, ale zaczyna współpracować z innymi dziećmi w zabawie czy na zajęciach plastycznych, muzycznych, kulinarnych oraz wielu innych. W takich kontaktach nabywa umiejętności negocjacyjnych, uczy się rozwiązywania konfliktów, a także rozpoznawania stanu emocjonalnego kolegów i dostosowywania się do niego.